Blog

Rekreacja

RSS not configured

Facebook
RSS

Występy związane z narodzeniem Jezusa

Comments Off
Oct - 2 - 2015
admin

swieta (1)Jasełka to szczególny rodzaj przedstawienia – są jednymi z wielu popularnych tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. W Polsce na przykład jest to tradycja zarezerwowana w szczególności dla uczniów szkół podstawowych – w końcu w swej istocie, Jasełka to takie przedstawienie, który odtwarza scenę narodzin Jezusa Chrystusa w stajni. Aktorzy opowiadają i wprowadzają fakty związane z narodzinami Jezusa, takie jak wizyta pasterzy i trzech mędrców. Dzieci odgrywają główne role Maryi, Józefa, pasterzy i Mędrców, dlatego ważne jest by miały odpowiednie stroje na jasełka.

Ważna postać

Święty Franciszek z Asyżu jest powszechnie uznawany za osobę, która stworzyła pierwszą sztukę z okazji Świąt Bożego Narodzenia we Włoszech około 1223 roku. To, co skłoniło świętego Franciszka aby wymyślić jasełka i stroje na jasełka to była twarda rzeczywistość. Powszechny analfabetyzm powstrzymywał ludzi od czytania Biblii. Kolejną przeszkodą był fakt, że łacina była językiem dominującym używanym do nabożeństw w kościołach, a tego języka nie rozumieli. Stąd strój króla czy strój anioła były bardziej wymowne.

Stopniowo, w miarę popularność jasełka zaczęły pojawiać się poza Włochami, jak również, szopki weszły na scenę. Dzisiaj w Polsce jest to tradycja, a strój pastuszka czy Józefa można z łatwością dostać w sklepach, również i w naszym za pośrednictwem sieci internetowej. Dzięki strojom na naszej stronie jasełka występy będa jeszcze bardziej niezwykłe i realistyczne, a raz zakupiony strój Maryi czy innej postaci może służyć przez wiele lat. Serdecznie zapraszamy!

Comments are closed.